شمس الشموس
ساعت ۱۱:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢٦  کلمات کلیدی: جشن

پادشه ملک خراســــــــــــــان سلام علیک

فخر همه مردم ایران ســـــــــــــــلام علیک

طور اهورا ز قدوم تو مزیــــــن شــــــــــــده

سلسله جنبان زمین و زمان سلام علیک

 

 

سالروز میلاد شمس الشموس،سلطان خراسان،مایه فخر و شرف ایران و ایرانیان حضرت امام رضا(ع) بر تمامی شما دوستان عزیز تهنیت باد.باشد که خاک رهش توتیای چشم کنیم.

چشمه‌های خروشان تو را می‌شـــناسند
موج‌های پریشــــــــــان تو را می‌شناسند

پرسش تشـــــــــــنگی را تو آبی، جوابی
ریگ‌های بیابان تو را می‌شــــــــــــناسند

نام تو رخصت رویش اســــــــــت و طراوت
زین سبب برگ و باران تو را می‌شناسند

از نشــــــــابور بر موجی از «لا» گذشتی
ای که امواج طوفـــــان تو را می‌شناسند

اینک ای خوب، فصل غریبی ســــــــر آمد
چون تمام غریبان تو را می‌شـــــــناسند

کاش من هم عبـــــــــور تو را دیده بودم
کوچه‌های خراســــان، تو را می‌شناسند

 

 

 

 

 


 
رند شیراز
ساعت ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٧/۱٩  کلمات کلیدی:

اگه امروز به تقویم نگاه کنید می بینید که امروز 20 مهرماه روز بزرگداشت حافظ شیرازی نامگذاری شده.هرچند که به عقیده من برای حافظ نه یک روز بلکه باید یک هفته نامگذاری بشه تا بتونیم به نحوی از این شاعر پرآوازه که به حق استاد مسلم غزل فارسی است تجلیل کنیم.

                                                                            شعر حافظ همه بیت الغزل معرفت است

                                                                           آفرین بر نفس دلکـــــــش و لطف سخنش

غزلیات حافظ در پشت استفاده مداوم از کلمات می و معشوق نکات ریز عرفانی در خود جای داده است و اصولا" روح حافظ بلندتر از آن است که خود را درگیر می و معشوق نماید ولی چه فایده که شوربختانه عده ای حافظ را یک علاف عاشق نامیده اند که از استعداد ناب خود در جهت غیراخلاقی استفاده نموده است.

 

عکسی قدیمی از آرامگاه حافظ

                                                                             بر سر تربت ما چون گذری همت خواه

                                                                             که زیارتگـــــــه رندان جهان خواهد بود

 

ظریفی می گفت در همه خونه های ایرونی بعد از کتاب قرآن یک جلد از دیوان حافظ وجود داره که در شب یلدا برای حافظ خونی استفاده می شه و در بقیه روزها برای گرفتن فال راستی شما هم تو خونتون دیوان حافظ دارید؟


 
جشن مهرگان
ساعت ٧:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٧/۱٥  کلمات کلیدی:

 

 

فریدون چون شد بر جهان کامـکار

ندانست جز خویشـــــتن شهریار

به رســــم کیان تاج و تخت مهی

بیاراست  با  کاخ  شاهنـــشهی

به روز خجــــــــسته سر مهر ماه

به ســـــــر بر نهاد آن کیانی کلاه

زمانه بی اندوه گشــــــت از بدی

گرفتند هر کــــــــــــس ره بخردی

دل از داوری ها بپرداخـــــــــــــتند

به آیین یکی جشن نو ساخــتند

نشستند فرزانگان،شادکــــــــام

گرفتند هر یک ز یاقوت جـــــــــام

می روشــــن و چهره ی شاه نو

جهان نو زداد از ســــــــــر ماه نو

بفرمود تا آتش افروخـــــــــــــــتند

همه عنبر و زعفران ســــــوختند

پرســـــتیدن مهرگان دین اوست

تن آسانی و خوردن آیین اوست

کنون یادگار اســت از او ماه مهر

بکوش و برنج، ایچ منهای چـــهر

 

روز های ماه در ایران باستان نام های خاص داشتند و ازجمله روز شانزدهم هر ماه «مهر» بود. بنابراین «روز مهر» در ماه مهر (شانزدهم)، مهمترین روز آیین های مهرگان بود. آیین های مهر (جشن های مهرگان) پس از نوروز، مهمترین عید ملی ایرانیان بوده است. نوروز با بهار و شکوفه و نوید برکت آغاز می شد و مهرگان به خاطر پایان رسیدن کار جمع آوری محصول و آغاز شش ماهه شب های طولانی تر و سرما. 

«مهرگان» ویژه آیین های سپاسگزاری به درگاه خداوند [اهورامزدا] است که این همه نعمت را به انسـان ارزانی داشته است و نیز اســــتفاده از این فرصت برای تحکیم دوستی ها، محبت ها و عواطف انسانی بوده است. به نظر بسیاری از مورخان، «مهرگان» آیین الزام ایرانیان به دوستی کردن و مهر ورزیدن به یکدیگر هم به شمار می آید. در گذشته، در روزهای مهرگان (4 تا 6 روز) مردم مهمانی های بزرگ برپا می کردند و پذیرایی با میوه تازه در مهرگان و میوه خشک (آجیل و خشکبار) در نوروز رسم تغییرناپذیر ایرانیان از عهد باستان بوده است.

در مورد جشن مهرگان در روایت وجود دارد.1- مهرگان جشنی است به پاس پیروزی فریدون بر ضحاک 2- مهرگان(مهرورز) جشنی است که به ایزدمهر تعلق دارد.از میان این دو روایت البته روایت اول دارای طرفداران بیشتری است.بر طبق داستان های اسطوره ای در این روز پادشاهان ایران تاجی بر سر می‌نهادند که صورت آفتاب در میان چرخی گردان بر آن منقوش بود. هنگام طلوع آفتاب یکی از سپاهیان در حیاط قصر سلطنتی ایستاده فریاد می‌زد «ای فرشتگان به عالم فرود آیید و بدکاران را بزنید و از دنیا برانید».

برنامه های جشن مهرگان در ایران قدیم عبارت بودند از:
بار عام شاهان 
اهداء هدایای فراوان به پیشگاه پادشاهان 
بخشیدن لباس های تابستانی یا زمستانی موجود در صندوق خانه شاه به عموم مردم
رسیدن پیک خجسته به دربار شاهی 
مراسم آفرین خوانی 
برگزاری تعدادی رسوم تمثیلی

 

یادمان باشد ما ایرانی آریائی هستیم و نباید اجازه بدهیم تا این جشنهای ملی باستانی ما به دست فراموشی سپرده شوند.

پس دوستان گلم جشن مهرگان بر شما مبارک.

 

 

 


 
مختارنامه
ساعت ۱٠:٠٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/۱٠  کلمات کلیدی:

دیشب اولین قسمت سریال مختارنامه جدیدترین کار آقای داود میرباقری از تلویزیون پخش شد.این مجموعه سعی دارد تا زندگی نامه مختار بن ابی عبید ثقفی معروف به مختار ثقفی را به تصویر بکشد.مختار ثقفی به خونخواهی امام حسین(ع) و یاران باوفایش قیام نمود و با دستیابی به قاتلان شهیدان کربلا آنها را به سزای اعمال پلیدشان رساند.

در خصوص دلایل مختار جهت قیام کردن فرضیه های متفاوتی وجود دارد.برخی وی را فرد سودجوئی دانسته که از حادثه کربلا جهت به قدرت رسیدن سوء استفاده کرده و برخی دیگر وی را فردی دوستار خاندان اهل بیت شناخته که با کشتن قاتلان شهیدان کربلا دلهای خاندان رسالت و مسلمین را شاد نموده است.

قیام مختار با هر نیتی که صورت پذیرفته باشد به جهت اینکه قاتلان اباعبدا...(ع) و یارانش را به هلاکت رساند بسیار دلنشین است و به همین دلیل است که زیارت قبر وی و درود بر او سفارش شده است.

البته نباید از یاد برد که در قیام مختار ایرانی ها نقش بسیار مهمی را بر عهده داشته اند و به عنوان بازوی قدرتمند مختار عمل کرده اند که امیدوارم به این نقش اساسی ایرانیان در سریال مختارنامه به خوبی پرداخته شده باشد.

مختار ثقفی سرانجام در 14 رمضان المکرم سال 67 هجری قمری در سن 67 سالگی به درجه رفیع شهادت نائل آمد.مزار وی در رواق راهرو مرقد مطهر مسلم بن عقیل در کوفه می باشد.

     


 
جاودانه
ساعت ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٦  کلمات کلیدی:

پس از اینکه مادها پیروزمندانه از جنگ شوش بر می گشتند تصمیم گرفتند تا از میان غنائم به دست آمده پیشکش بی نظیری را تقدیم کوروش پادشاه پارسها نمایند.این پیشکش زنی بود به نام پان ته آ(پانته آ) که در زیبائی و دلفریبی یگانه بود و مردم وی را زیباترین زن زمان خود می شمردند.همسر پانته آ که آبراداتاس نام داشت در زمان جنگ به دستور پادشاهش در محلی دیگر در جنگ بود و در جنگ با مادها حضور نداشت.هنگامی که کورش جوان متوجه شد که قرار است زنی شوهردار به عنوان پیشکشی به او هدیه داده شود این امر را خارج از جوانمردی دانست و در مقابل اصرار اطرافیان خود مبنی بر دیدار با این زن زیبا گفت"می ترسم با دیدن این زن زیبا فریب خورده و او را که زنی شوهردار است برای خود بخواهم".پس کورش دستور داد یکی از فرماندهانش به نام "آراسپ" محافظت از جان این زن را بر عهده بگیرد.پس از چندی آراسپ به پانته آ دل بسته و خواستار کامجوئی از وی می شود.پانته آ شکایت وی را نزد کورش می برد.آراسپ که متوجه می شود برای عذرخواهی به دربار کورش می رود و ضمن عذرخواهی از شاه عادل می خواهد برای جبران این خیانت اجازه یابد تا همسر پانته آ را یافته و وی را به درگاه شاه بیاورد.شاه جوانمرد این اجازه را صادر می نماید.پس آراسپ به دنبال آبراداتاس می رود و او را به کاخ شاهی می آورد.هنگامی که آبراداتاس به پارس می آید و در جریان جوانمردی کورش قرار می گیرد تصمیم می گیرد که در لشگر کورش خدمت نماید.

می گویند هنگامی که آبراداتاس به میدان جنگ می رود،پانته آ دستان او را گرفته و در حالی که اشک چشمانش را فرا گرفته به شوی خود می گوید:سوگند به عشقی که میان من و توست،کورش به واسطه جوانمردی که در حق ما کرد اکنون حق دارد که ما را حق شناس ببیند.زمانی که اسیر او و از آن او شدم او نخواست که مرا برده خود بداند و نخواست که مرا با شرایط شرم آوری آزاد نماید بلکه مرا برای تو که ندیده بود حفظ کرد.مثل اینکه من زن برادر او باشم.

آبراداتاس در جنگ مورد اشاره کشته می شود و پانته آ بر سر جنازه او رفته و شیون آغاز می کند.کورش به ندیمه پانته آ سفارش می کند که مراقب باشد او خود را نکشد اما پانته آ از یک لحظه غفلت ندیمه استفاده کرده و با خنجری که در لباسهای خود پنهان کرده بود سینه خود را شکافت و در کنار جسد همسر به خاک افتاد.ندیمه نیز از شرم غفلتی که کرده بود خود را کشت.

هنگامی که این خبر به کورش جوان رسید بر سر جازه آنها حاضر شد و برای مرگ آنها که همراه با عشقی سوزان بود فراوان اشک ریخت.

این داستان سالها در دل تاریخ باقی ماند تا اینکه "ویسنته لوپز" نقاش هنرمند قرن 18 اسپانیا این حماسه را در تاریخ ماندگار کرد.

 

 

اگر در تصویر دقت کنید جنازه دو زن و یک مرد را می بینید و باقی ماجرا.


 
یک فنجان قهوه تلخ
ساعت ۱۱:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/۳  کلمات کلیدی:

آخرین کار آقای مدیری رسید

قهوه تلخ را از دست ندهید

شاهکاری دیگر از مهران مدیری "قهوه تلخ"

مطمئننا" این روزها از جلوی هر مغازه و بقالی و چقالی و دکه روزنامه فروشی رد می شید با این عبارات روبرو می شید که مجموعه تلویزیونی "قهوه تلخ" آخرین شاهکار آقای مهران مدیری رو تبلیغ می کنن.

 

 

 

خب ما هم برای اینکه از قافله عقب نمونیم این سریال رو تهیه کردیدم و باید اعتراف کنم واقعا" از دیدنش لذت بردم به خصوص دو قسمت اولش که بی برو و برگرد شاهکاره به خصوص بازی روان و دوست داشتنی آقای سیامک انصاری و خانم سحر جعفری جوزانی.

فقط این وسط یه حسرت به دلم موند که اگر طرفین دعوا (تهیه کننده سریال از یک سو و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از سوی دیگر) یک کم تنها یک کم از خودشون انعطاف نشون می دادن می شد این سریال رو در ایام ماه مبارک رمضان بعد از افطار پخش کرد تا مردم به جای دیدن صحنه های زد و خورد و دعوا و غم و فحش و کتک زدن برادر بزرگتر توسط برادر کوچکتر یه لبخند مهمون بشن چیزی که این روزها تقریبا" داره نایاب میشه.

 

بدنیست بدونین طبق اعلام سایت اصلی توزیع کننده این مجموعه،تا حالا حدود 500 هزار نسخه از این سریال به فروش رفته که این نشون می ده مردم ما قدر کار هنری خوب رو چقدر می دونن.