پیام مرد آریائی
ساعت ٩:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۸/٢٥  کلمات کلیدی:

 

آنگاه که بدون جنگ و پیکار وارد بابل شدم، همه مردم گام‌های مرا با شادمانی پذیرفتند … مَردوک (خدای بابلی) دل‌های پاک مردم بابل را متوجه من کرد؛ زیرا من او را ارجمند و گرامی داشتم. ارتش بزرگ من به صلح و آرامی وارد بابل شد … نگذاشتم رنج و آزاری به مردم این شهر و این سرزمین وارد آید. وضع داخلی بابل و جایگاه‌های مقدسش قلب مرا تکان داد. من برای صلح کوشیدم. برده‌داری را برانداختم. به بد‌بختی‌های آنان پایان بخشیدم. فرمان دادم که همه مردم در پرستش خدای خود آزاد باشند و آنان را نیازارند. فرمان دادم هیچکس اهالی شهر را از هستی ساقط نکند. خدای بزرگ از من خرسند شد … فرمان دادم … تمام نیایشگاه‌هایی را که بسته شده بود، بگشایند. همه خدایان این نیایشگاه‌ها را به جاهای خود بازگرداندم. اهالی این محل‌ها را گرد آوردم و خانه‌های آنان را که خراب کرده بودند، از نو ساختم. صلح و آرامش را به تمامی مردم هدیه دادم.

 

آری اینها بخشی از سخنان بزرگ مردی است که هنوز پس از گذشت 2500 سال نامش به نکوئی برده می شود و کلام جادوئی اش مایه سرفرازی مردمان سرزمین اهورائی ایران.

هنگامی که هرمزد رسام باستان شناس ابرانی الاصل مقیم انگلستان در سال 1285 خورشیدی به هنگام کاووش در خرابه های  معبد ا̗سَگیله معبد مخصوص خدای مردوک خدای خدایان بابل در شهر بابل قدیم بر روی دیوارهای خراب استوانه ای گلی را یافت،شاید فکر نمی کرد این استوانه گلی پیامی باشد که نشان دهنده بزرگی و عظمت روح پادشاهی باشد که بزرگترین امپراطوری تمام تاریخ را در زیر پای خود داشته است.

 

 

هرمزد رسام در سن 28 سالگی

 

 هرمزد رسام باستان شناس میسحی آشوری تبار در سال 1826 در شهر موصل عراق به دنیا آمد.در 20 سالگی توسط یک باستان شناس به نام سر آستون هنری لایارد که بر روی خرابه های شهر نینوا کار می کرد استخدام شد و این بزرگترین شانس زندگی رسام بود و دوستی این دو تا پایان عمر لایارد در سال 1894 ادامه یافت.به توصیه و پشتیبانی لایارد،رسام وارد دانشگاه آکسفورد شد و در آنجا به تحصیل ادامه داد.پس از 18 ماه رسام به همراه لایارد برای ادامه اکتشافات خود به عراق برگشتند.

از جمله اکتشافات مهم رسام می توان به کشف نقش برجسته های شکار شیر در کاخ آشور بانی پال،تزئینات مفرغی دورازه بالاوات مربوط به شلمانسر سوم پادشاه آشور،کتیبه های حاوی متن افسانه آفرینش و افسانه طوفان (که به قولی کهن ترین افسانه های تاریخ می باشند) و کشف نزدیک به یکصد هزار سند نوشتاری باستانی اشاره نمود.

ولی آنچه که باعث شهرت هرمزد رسام گردید همانا کشف "منشور کوروش کبیر" بود به نحوی که هرجا سخن از "منشور کوروش کبیر" است نام هرمزد رسام نیز بر زبانها جاری است.

سرانجام هرمزد رسام این نیکمرد بزرگ در 16 سپتامبر سال 1910 در 84 سالگی درگذشت و جسدش را در قبرستان شهر برایتون انگلستان به خاک سپردند.

 

 

هرمزد رسام در اواخر عمر و در اوج شهرت

 و اکنون پس از سالها در ساعت 4:30 روز جمعه 19 شهریور 1389 این یادگار بزرگ مرد تاریخ "کوروش کبیر" برای نمایشی 4 ماهه به ایران اهورائی بازگشت تا فرصتی باشد برای ایرانیان تا ببینند و بشنوند سخنانش را و به جان و دل بپذیرند دستوراتش را.

و روز جمعه فرصتی مناسب بود برای بازدید از این یادگار پاک نیاکانمان.این گوهر ناب در طبقه دوم بخش ایران باستان موزه ملی قرار گرفته است.در همان ابتدای ورود به موزه کیف،موبایل و دوربین بازدیدکنندگان تحویل گرفته می شد چرا که عکس برداری و فیلم برداری از "منشور کوروش کبیر" به دلیل آسیبهائی که نور فلش بر آن دارد به طور کلی ممنوع است.

طبقه دوم موزه به سبک ایران باستان و با الهام گرفتن از نمای تخت جمشید یه طرز زیبائی آراسته شده است.در گوشه و کنار نیز با قرار دادن بنرهائی،اطلاعات لازم در اختیار بازدید کنندگان قرار داده شده است.اطلاعاتی در مورد سلسله هخامنشیان،در مورد زندگینامه کوروش کبیر و همچنین محل کشف منشور و کاشف آن.

سپس بازدیدکنندگان در گروههای 10 تا 15 نفره به داخل اتاقی در ابعاد 10*15 متر که منشور در داخل آن قرار داده شده است راهنمائی می شوند و درست در میانه این اتاق در زیر یک محفظه شیشه ای نگین انگشتری امپراطوری هخامنشیان قرار گرفته است.

  

استوانه ای گلی که 22.5 سانتیمتر طول و 11 سانتیمتر عرض دارد در حالی که دورتادور آن 45 سطر به خط و زبان اکدی(بابلی نو) نوشته شده است.از طریق یک سیستم صوتی اطلاعاتی در اختیار بازدیدکنندگان قرار داده می شود و بعد از حدود 3 دقیقه،وقت بازدید تمام می شود و تو می مانی و خاطراتی از یک استوانه گلی 2500 ساله استوانه ای کوچک با مفاهیمی عمیق و بزرگ که نشان دهنده اوج روح انسانیت نیاکان اهورائی مان می باشد آنجا که می گوید " صلح و آرامش را به تمامی مردم هدیه دادم ".

می گویند این استوانه در داخل دیواری قرار داشته است که بنابر رسم پیشینیان می بایست توسط شخص امپراطور در محل خود قرار داده می شد و چنین به نظر می رسد این استوانه توسط "کوروش کبیر" در محل خود فرار داده شده باشد.همچنین بد نیست بدانید به دلیل ارزش فراوان این شیء،هیچ شرکت بیمه ای در دنیا حاضر به بیمه کردن آن جهت سفر به ایران نشده است.

 

پی نوشت یک : تمام سعی خودم رو کردم که این مطلب را به صورت خلاصه بنویسم ولی نشد که نشد.از شما دوستان خوبم که وقت گذاشتید و تا انتهای مطلب رو خوندید بسیار متشکرم.

پی نوشت دو : لازم می دانم از راهنمائی های سرکار خانم زینلی که در تهیه این مطلب بسیار زحمت کشیدند تشکر نمایم.امیدوارم که همیشه موفق و پیروز باشند.

 

 


 
چند 2 بیتی،یک پی نوشت و دیگر هیچ!
ساعت ۱٢:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۸/٢٢  کلمات کلیدی:

 

در جوانی خســـــــــــــــته ایم از زندگی

بار خود را بســــــــــــــــته ایم از زندگی

عمر ما در پای دل برباد رفـــــــــــــــــــت

ما به امید وصالش رسـته ایم از زندگی

 

ما جوانی را به پایــــــــــــــــــت داده ایم اما چه سود

حال زارم را ببین این پاسخ عشــــــــــــــــــــــقم نبود

نازنین آ بی وفائی می کنی در کار ما هر روز و شب

ماه هم دیشـــــــــــب برایم قطره اشکی می سرود

 

چه بود حاصــــــــل این زندگانی ام

جز این که سوخت دوره جوانی ام

مرغ جان را نیســــت طاقت قفس

کفر گویم که به تعجیل بمیرانی ام

 

کاش امشـــب ماه همدم می شدی

مرهم هر زخم و دردم می شــــــدی

یاد یار رفتـــــــــــــــــــــــه را باز آوری

قطره اشک بر گور سردم می شدی

 

تا کی به زندگی بســـــــــــته اسیر

این زندگی غم زده پســــــــت حقیر

ما هیچ ندیده ایم از این حاصل عمر

ای مرگ بیا مرا در آغـــــــــوش بگیر

 

 

پی نوشت:دوشنبه 24 آبان مقارن با هشتم ذیحجه مصادف است با روز ترویه.روزه این روز بسیار پر فصیلت بوده و در روایات از روزه این روز به عنوان کفاره 60 سال نام برده شده است.پس اگر زوره گرفتید از دعای خیرتون ما را بی نصیب مگذارید.

التماس دعا دوستان عزیزم.

 


 
نمایشگاه
ساعت ۸:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۸/۱٥  کلمات کلیدی:

نخستین نمایشگاه تخصصی تجهیزات ورزش تیراندازی،سوارکاری،شکار و طبیعت گردی از 13 الی 16 آبان در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران بر پا شده است و روز جمعه ای فرصت خوبی بود برای بازدید از این نمایشگاه.

 

 

همون طور که از اسم نمایشگاه مشخصه این نمایشگاه فرصتی بود برای علاقمندان ورزشهای تیراندازی و اسب سواری و شکار و البته طبیعت گردی.

 

خرس در غرفه چهار محال و بختیاری

 

 

بنر تبلیغاتی کمپ کویری و شترسواری متین آباد که پیشنهاد می کنم حتما" حتما" یه سری به وب سایتش بزنید.      http://www.matinabad.com

 

 با دیدن این گراز ناخودآگاه یاد کارتونی افتادم به نام دنیای وحوش

 

 

 

و این هم یه قوش زنده.راستی هیچ می دونید که اولین کمپ قوش بازی ایران با مجوز رسمی شروع به کار کرده است.

 

یوزپلنگ ایرانی تاکسیدرمی شده که اینقدر برای زنده بودنش جاروجنجال می شه!!!!!!

 

گروه موسیقی بندری که با آهنگهای شادشون یه جورهائی کمرها رو به تکون خوردن دعوت می کردن.(به مقدسات سوگند که ما آروم وایساده بودیم و فقط نگاه می کردیم.تکون مکون هم اصلا" نخوردیم)

 

کسی چیزی به این آقا گفته؟

 

با دیدن اینها خیلی دلم گرفت.راستی چرا؟

 

و تفنگهائی برای کشتن طبیعت یا برای تفریح؟؟؟؟؟؟

 

جالب اینکه توی نمایشگاه این فرصت رو داشتید که کالسکه سواری کنید ولی نمی دونم این آقا اسبه چی دیده بود که یکهو قهر کرد و تکون نخور که نخور و جمعی رو که توی صف برای کالسکه سواری ایستاده بودن حسابی سر کار گذاشت.

 

و آشی که پای ثابت همه نمایشگاهها است حالا نمایشگاه طبیعت گردی باشه،نمایشگاه کتاب باشه،نمایشگاه خودرو و صنایع وابسته باشه،نمایشگاه ....

 

و بر دستان پینه بسته تو با تمامی غرور بوسه خواهم زد تا ابدیت. 

 


 
روز خوب خدا
ساعت ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۸/۱٠  کلمات کلیدی:

فردا سه شنبه 11 مردادماه 1389 مطابق با 25 ذیقعده مصادف است با یک روز بزرگ.روز "دحوالارض"

 

 

"دحو" به معنی گسترش است و بعضی نیز آن را به معنی تکان دادن چیزی از محل اصلی اش تفسیر کرده اند.منظور از "دحوالارض" روزی است که زمین از زیر خانه کعبه گسترش یافت.در این روز به فرمان حق تعالی آبها در زمین فرو رفتند و خشکی ها نمایان شدند.

برای این روز همچنین مناسبتهای دیگری ذکر کرده اند از جمله:

1- میلاد حضرت ابراهیم(ع) خلیل ا..

2- میلاد حضرت عیسی مسیح(ع)

3- هبوط حضرت آدم(ع) ابوالبشر بر روی کره زمین

4- همچنین در روایات آمده است حضرت قائم(عجل) در این روز قیام خواهند کرد.

روز "دحوالارض" یکی از چهار روزی است که در تمام سال به فضیلت روزه گرفتن ممتاز است و در روایات آمده است که روزه این روز ثواب هفتاد سال روزه داری را دارد.

پس دوستان عزیزم این روز خوب خدا را به راحتی از دست ندهید.

التماس دعا. 


 
افتخار اهورائی
ساعت ٩:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۸/٥  کلمات کلیدی:

29 اکتبر سال 539 قبل از میلاد مسیح است.مردمان شهر بابل پیر و جوان،زن و مرد همه و همه در اطراف معبد "اتمنانکی" جمع شده اند تا از سرداری استقبال کنند که دیارشان را فتح کرده است.همه در انتظار آن هستند تا ببینند پادشاه جدید چه تصمیمی در مورد آنها خواهد گرفت.معمولا" پادشاه مغلوب به طرز فجیعی در برابر چشمان همسر و فرزندانش کشته می شد.به زنان تجاوز می شد و آنان که با خوشبختی از مرگ فرار کرده بودند برای بیگاری به اقصی نقاط امپراطوری فرستاده می شدند.

صدای شیپورها برخاست و ارابه امپراطور فاتح در میان امواجی از سپاهیان فراوان نمایان گشت.همه با گردنهای افراشته سعی داشتند تا زودتر چهره این جهانگشا را ببینند.در ارابه زرین،امپراطور در حالی که ایستاده بود و عصای زرینی در دست داشت دیده می شد.امپراطور با صورتی کشیده و زیبا دارد و لباس رزم زیبائی که بر تن دارد زیبائی او را چندین برابر کرده است.صورت آرام امپراطور عاری از هرگونه غرور و نخوت است و همین امر تا حدودی بر مردم بابل قوت قلبی می دهد تا شاید در مجازات آنها تخفیفی قایل شود.ارابه زرین در پای پلکان معبد می ایستد.امپراطور از پله های معبد بالا می رود.می ایستد و روی به جمعیت می کند.همه در برابرش قد خم می کنند.امپراطور نگاهی به جمعیت می کند و سپس با لحنی خوش با مردمان سخن می گوید.ابتدا "مردوک" خدای خدایان بابل را می ستاید و سپس از تبار خود سخن بر زبان می آورد.هر چه از زمان می گذرد مردمان بیشتر با این امپراطور آشنا می شوند و کم کم ترس از چهره هایشان زدوده می شود.پادشاه مغلوب و خانواده اش آنچه را که می شنوند نمی توانند باور کنند.امپراطور نه تنها حکم به مرگ پادشاه شکست خورده نمی دهد بلکه او را کماکان پادشاه بابل می داند.به او جامه ای فاخر هدیه می دهد.مردمان سرزمین بابل را آزاد می نامد و به دستور او همه در اجرای مراسم های مذهبی شان آزاد هستند و هیچ اجباری در تغییر مذهب وجود ندارد.این چنین بود داستان فتح امپراطوری بزرگ بابل به دست شاه جهان،شاه بزرگ،شاه نیرومند،شاه بابل،شاه سومر و اکد،شاه چهار گوشه جهان "کوروش کبیر"

 

 

و چنین است روایت زندگی مردی از دیار اهورا که داستان زندگی اش نه تنها مایه افتخار ایرانیان بلکه جهانیان است و این نیک مردی اوست که جهانیان را بر آن داشته است تا روز 29 اکتبر برابر 7 آبان ماه هر سال را به پاسداشت آزاداندیشی اش روز جهانی "کوروش کبیر" نامگذاری کنند.

 

 

و شوربختانه چقدر مایه تاسف است که این روز در اکثر تقویم های کشور ما ثبت نگردیده است.ولی فرزندان این سرزمین اهورائی هیچگاه اجازه نخواهند داد تا نام و یاد این نیک مرد از یادها برود.

و این پیام او را تا به ابدیت در جان و دل خود حفظ خواهند کرد.

 


 
یاقوت بهشتی
ساعت ۸:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۸/۱  کلمات کلیدی:

روز جمعه ای شال و کلاه کردیم و راه افتادیم به سمت فرهنگسرای اشراق.یه جشنواره قشنگ تو فرهنگسرا برپا بود.چهارمین جشنواره "انار یاقوت بهشت".

 

 

می دونم که از همین حالا دهنتون آب افتاده پس با من باشید تا لذت بیشتری ببرید.القصه وارد که شدیم این بنر تبلیغاتی ما رو برد به دوران کودکی.

صد دانه یاقوت دسته به دسته

با نظم و ترتیب یکجا نشسـته

 

 

 کمی اون طرف تر هم این پیام بهداشتی حسابی جلب توجه می کرد.

 

 

جای همه شما دوستان عزیر سبز.یه راسته درست کرده بودند به نام گذر انارستان.غرفه های زیبای گلی که یه جورهائی احساس آدم رو قلقلک میداد.از شهرهای مختلف انار بود برای فروش و البته جهت تست.هر چند که در بعضی از غرفه ها مشتقات انار هم بود مثل رب انار،کیک انار،آلوچه انار و لواشک انار.

 

 

انار ساوه.انار تفت.انار اصفهان.انار کاشان،انار فیروزکوه.خلاصه هرطرف رو که نگاه می کردی انار بود و انار.با قیمت های متفاوت از کیلوئی 700 تومن تا کیلوئی 2500 تومن.

 

 

 

 

انار سرخ در کاسه های کوچک به قیمت 500 تومن و آب انار که ملت براش صف کشیده بودن.چه صفی انگار که دارن روغن کوپنی می دن.

 

هم ترش و شیرین و هم آب دار است

سرخ اســــت و زیبا نامش انار اســت

 

این هم برداشت ما از نمایشگاه.انار ساوه به قیمت کیلوئی 1700 تومن.

 

استفاده بهینه از وسایل حمل و نقل عمومی.

طرح تعویض مینی بوسهای فرسوده با پلاکارد.