روز خوب عاشقی
ساعت ۸:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱۱/٢٧  کلمات کلیدی: جشن

 

 

"آینده از آن مردمی است که گذشته خویش را می شناسند و به آن مهر می ورزند."

به فاصله 4 روز از جشن ولنتاین ولی به فاصله تاریخی بیش از 2000 سال بکی از به یادماندنی ترین جشنهای سرزمین اهورائی ایران عزیزمان قرار گرفته که شوربختانه با غفلت همه ما،مهجور مانده و از یاد رفته است.

آنهائی که دستی بر تاریخ این سرزمین آریائی دارند و دلهاشان در خصوص تاریخ سرزمین مادری شان همواره می طپد،هماره سعی کرده اند تا این روز را به یادها آورده و در پاسداشت آن نیز بسیار کوشیده اند.

بیست و نهمین روز از بهمن ماه (گاهشمار جدید) برابر با پنجم اسفند ماه باستانی روز جشن سپندارمذگان (سپندارمزگان - اسفندگان)،جشن پاسداشت زنان ایران زمین نام دارد.

در ایران باستان هر ماه را سی روز حساب می‌‌کردند و علاوه بر اینکه ماه ها اسم داشتند، هر یک از روزهای ماه نیز یک نام داشتند. به‌عنوان مثال روز اوّل «روز اهورامزدا»، روز دوّم، «روز بهمن (سلامت، اندیشه)» که نخستین صفت خداوند است، روز سوّم اردیبهشت یعنی «بهترین راستی و پاکی» که باز از صفات خداوند است، روز چهارم شهریور یعنی «شاهی و فرمانروایی آرمانی» که خاص خداوند است و روز پنجم «سپندارمذ» بوده است.

"سپندارمذ" لقب ملّی زمین است. یعنی گستراننده، مقدس، فروتن. زمین نماد عشق است چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می‌‌ورزد. زشت و زیبا را به یک چشم می‌‌نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می‌‌دهد. به همین دلیل در فرهنگ ایران باستان «سپندارمذ» را به ‌عنوان نماد عشق می‌‌پنداشتند. پسوند «گان» هم به معنی «جشن» است، و در نتیجه «سپندارمذگان» به معنی «جشن سپندارمذ» (جشن روز زن و زمین) است.

جشن سندارمذگان برای گرامیداشت فیروزه ی پاک و ارزشمند،سپندارمذ که یکی از شش فیروزه ی مشترک بین انسان و خداوند است برگزار می شود.سپندارمذ نماد ایمان،فروتنی،بردباری مهر،محبت و دوست داشتن و پشتیبان زنان نیک و پارسا است.

واژه سپندارمذ به معنی مهر و فروتنی و بردباری است.از سوی دیگر این واژه در نقش مادی،نگهبان زمین است و از آنجائی که زمین همانند زنان در زیستن انسان،نشان باروری و باردهی،زایندگی و فروتنی را دارد،روز زن و زمین نامیده می شود.در این روز مردان و فرزندان با برگزاری مراسم های شاد و هدیه دادن از مهر مادران سپاسگزاری می کنند.زنان و مردان جامه نو بر تن می کنند و انجام کارهای خانه بر دوش پدران و فرزندان است.از ویژگی های این جشن،سپاس و ستایش مادران و زنان می باشد.

"سپندارمذگان" جشن زمین و گرامیداشت عشق است که هر دو در کنار هم معنا پیدا می کنند.در این روز زنان به شوهران خود با محبّت هدیه می‌‌دادند. مردان نیز زنان و دختران را بر تخت شاهی نشانده،به آنها هدیه داده و از آنها اطاعت می‌‌کردند. جشن "سپندارمذگان" یا "اسفندگان"، روز گرامیداشت زنان در ایران باستان بوده است.

آشوزرتشت خوشبختى بشر را وابسته به میزان دانش و خرد انسان مى داند نه جنسیّت و قومیّت و رنگ و نژاد و از دیدگاه وى همه انسان ها - همه زنان و مردان - داراى حقوق برابرند. او دختران را در گزینش همسر آزاد شمرده و عشق پاک و دانش نیک را دو معیار اصلى مى داند و خوشبختى همسران جوان را در زندگى زناشویى در این مى داند که هر یک بکوشند تا در راستى از دیگرى پیشى جویند.

ملّت ایران از جمله ملّت هایی است که زندگی اش با جشن و شادمانی پیوند فراوانی داشته است، به مناسبت های گوناگون جشن می‌‌گرفتند و با سرور و شادمانی روزگار می‌‌گذرانده اند. این جشن ها نشان دهنده فرهنگ، نحوه زندگی، خلق و خوی، فلسفه حیات و کلاً جهان‌بینی ایرانیان باستان است. 

29 بهمن ماه جشن سپندارمذگان بر زنان پاک سرشت ایران زمین خجسته باد.

 

پی نوشت:دوستان عزیزم.من اخیرا" توی سایت بلاگفا یه وبلاگ دیگه درست کرده ام با عنوان "اشک نوشته ها" که توی اون در مورد شعر و مطالبی که گاها" به ذهنم می رسه می نویسم.خوشحال می شم که با نظرات زیباتون من رو یاری کنید.

این هم آدرس وبلاگ جدیدمه : i-morteza.blogfa.com 

منتظر همه شما دوستهای نازنینم هستم.