دژ رشکان
ساعت ٩:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٢/٦  کلمات کلیدی:

یکی دیگر از نقاط دیدنی شهرری برج و باروی "دژ رشکان" می باشد.

 

 

این دژ در چهارراه خط آهن و بر بالای کوهی قرار گرفته است که از جمله دژهای محافظ ری در چهار سوی شهر به حساب می آید.دژ رشکان با ساختاری متشکل از لاشه سنگ و ساروج متعلق به دوره اشکانیان است.این دژ درگذشته با انتساب به فخرالدوله،ابن رکن الدین دیلمی،"فخرآباد" نامیده می شد.فخرالدوله این دژ را که در جریان فتح ری به دست مسلمین ویران شده بود،دوباره مرمت نمود.در این قلعه کاخها،اموال گرانبها و اسلحه خانه هائی وجود داشته است.بخش های اصلی قلعه تا زمان قاجاریه نیز پابرجا بوده است.دیوارهای غربی این دژ دارای سوراخ هائی جهت تیر و کمان بوده است.

 

 

 

منظره شهرری از بالای دژ

 

برای رسیدن به بالاترین نقطه دژ باید از حدود 170 پله بالا بروید که این پله ها اخیرا" و به همت اداره کل صنایع دستی و میراث فرهنگی استان تهران در این محل نصب شده اند.

 

 

حدود 2200 سال پیش ری پایتخت بهاره سلسله اشکانیان بوده است.نام قلعه عظیم "رشکان" از کلمه "ارشک" که بنیانگذار این سلسله پادشاهی بوده است،گرفته شده است.ری در آن زمان "ارشکیه" نام داشته است.از این محل وسایل جنگی کهنه زیادی به است آمده که هم اکنون در موزه ایران باستان نگهداری می شوند.

 

منظره دژ از پائین کوه به همراه پله های چوبی نصب شده

 

این هم نصویر یک جفت کبوتر که روی دیوارهای باقی مانده از قلعه عظیم رشکان نشسته بودند و در سکوت به خرابه های باقی مونده چشم دوخته بودند.شاید داشتند به سرنوشت آدم هائی که قبلا" در این دژ زندگی میکردند فکر می کردند.