آتشکده ری(تپه میل)

روز شنبه که مصادف بود با عید سعید قربان(که همین جا این روز سعید رو به همه شما خوبان تبریک میگم) فرصتی دست داد تا سری به یکی از آثار باستانی منطقه ری بزنیم.محلی به نام آتشکده ری یا تپه میل.این آتشکده از آثار بجا مانده از زمان ساسانیان بوده و قدمت آن به 2500 تا 1700 سال پیش تخمین زده می شود.نام دیگر آن آتشکده بهرام گور بوده که بنا بر روایتی این محل چندی به عنوان قصر پادشاهی بهرام گور استفاده می شده است.

 

 

همون طور که در تصویر می بینید بنای آتشکده بر فراز تپه بزرگی قرار گرفته که از سطح زمین حدود 18 متر ارتفاع داره و به گفته کارشناسان میراث فرهنگی که در محوطه بودن قبلا" 20 متر هم خاک روی اون رو پوشونده بوده یعنی در واقع 20 متر خاکبرداری کردن تا به آثار باقی مونده دست یافتن.در خصوص وجه تسمیه نام تپه میل هم دو روایت وجود داره.بعضی ها میگن به دلیل اونکه دو پایه بزرگ بنا از دور شبیه میل می مونن به اینجا تپه میل می گن ولی کارشناسان سازمان میراث فرهنگی می گن چون اولین بار اینجا رو فرانسوی ها مورد کاوش قرار دادن و  واحد طول در فرانسه مایل است اینجا مشهور به تپه مایل بوده که به مرور زمان به تپه میل تغییر کرده.

 

 بنای اصلی شامل چهار طاق بوده که فعلا" دو طاق اون باقی مونده که در عکس بالا مشاهده می کنید.در زیر طاق کوچک که در عقب تصویر می بینید آتش مقدس قرار می گرفته و مردم در مقابل اون به نیایش می پرداختن.جالب اینکه در کنار این چهار طاقی چهار طاقی کوچک هم بوده که محل رفت و آمد بوده یعنی کسی نمی تونسته از مقابل این چهار طاقی عظیم رفت و آمد کنه چرا که این محل مخصوص نشستن و عبادت کردن بوده.ساختمان آتشکده در راستای شرقی - غربی ساخته شده تا به طور کامل از نور خورشید برای روشن نمودن ساختمان بنا استفاده بشه بنائی که به گفته باستان شناسان در چهار طبقه احداث شده.این مطلب رو باستان شناسان با پرتونگاری لیزری بر روی ستونهای باقی مانده متوجه شده اند.طول این ستونها 30 متر تخمین زده شده اند.

از نقاط بسیار جالب این آتشکده وجود سه دالان بزرگ در زیر این چهار طاقی هاست که فعلا" دوتای اونها به تصمیم سازمان جهانی یونسکو مسدود شده و فقط دالان وسطی باز هست که مخصوص عبور بالاترین مقام مذهبی آتشکده یعنی موبد موبدان بوده که البته الان قابل عبور همگان است.موقع عبور از این دالان تنگ با سقف کوتاه فکر اینکه حدود 2000 سال پیش هم کسی از این فضای تنگ عبور کرده در حالی که در دستش آتش مقدس قرار داشته یه جورهائی آدم رو خیالاتی می کنه.جالب اینکه کارشناس میراث فرهنگی می گفت هنوز هم یه هموطن زرتشتی سالی یک بار به اینجا می آد و طول این دالان رو چندین بار طی می کنه در حالی که اوراد خاصی رو زیر لب زمزمه می کنه.چون عکس گرفتن با دوربین همراه فلاش ممنوع بود نتونستم عکسی از این دالان هیجان انگیز بگیرم.در بالای هر کدام از این دالانها تصویر یک ماهی کنده کاری شده بوده که یکی از ماهی ها در موزه ایران باستان،دیگری در محل سایت و بر روی زمین و سومی بر دیوار محل اقامت کارکنان میراث جا گرفتن.

 

 

در همین محل ماکت زیبائی از ساختمان آتشکده وجود داره.

 

 

بعد از بازدید از آتشکده ری کارشناسان میراث به ما گفتن در نزدیکی این محل و در روستای عشق آباد یک دریاچه مصنوعی هم وجود داره.پرسان پرسان راه افتادیم به سمت دریاچه ولی وقتی به اونجا رسیدیم متوجه شدیم که این دریاچه یک دریاچه فصلی است که فعلا" خشک خشک بود و تنها چند پرنده در بستر خشک دریاچه نشسته بودن.

 

 

ولی از حق نگذریم منظره زیبائی از کوه دماوند داشت که نگو و نپرس.

 

 

ای دیو سپید پای در بند                     ای گنید گیتی ای دماوند

راستی برای رسیدن به آتشکده ری باید برید سه راه ورامین . حدود 14 کیلومتر به سمت ورامین رانندگی کنید.سپس در محلی به اسم قلعه نو تابلوی بزرگ آتشکده ری شما رو به سمت این محل باستانی هدایت می کنه.

همیشه شاد باشید.

 

/ 2 نظر / 33 بازدید
معلم روستا

سلام بارها و بارها از کنارش با قطار گذشته ام و همیشه برایم سوال بود این بنایی که رویش پوشیده شده چیست. سپاس فراوان که این اثر باستانی را به دیگران شناساندید. راستی از این گونه بدجنسی ها استقبال می کنیم. در پناه حق

هموطن

سلام [گل].من یکی از ساکنان محله قلعه نو هستم ممنون که از شاهکار تاریخی محله ما نوشتید. متاسفانه حفاظت و اطلاع رسانی درستی ازش نمیشه .[سوال] مسعولین کشور عادت کرده اند که تا چیزی رو از دست ندن قدرشو نمیدونن .