خشت و خشت

همیشه دیدن جاهای باستانی برام جالب بوده.هر وقت که به بازدید از یک مکان باستانی می رم حسی وجودم رو پر میکنه که شاید گفتنش خیلی سخت باشه.حسی که برام بسیار زیباست.حسی که تا به حال با هیچ چیزه دیگه ای تجربه نکرده ام.هر وقت به دیدن یک مکان باستانی می رم سکوتی مرا فرا می گیرد.گوش می سپارم به جریان هوا و سکوت پرهیاهوئی که آنجا را فرا گرفته است.بیشتر وقتها چشمهام رو می بندم تا به صدای پیشینیانی گوش بدهم که گر چه اکنون نیستند ولی صدایشان از فرا سوی تاریخ می رسد.

این مقدمه رو گفتم تا امروز شما رو با خودم به یکی از مکانهای باستانی سرزمین اهورائی ایران ببرم که شاید کمتر کسی اسم اونجا رو شنیده باشه.

با من همراه شوید تا شما رو به دیدن یکی دیگر از مکانهای زیبای ایران عزیزمان ببرم که مایه فخر است و هر ایرانی میهن دوستی با دیدنش احساس غرور می کند.

پس همراه من باشید در سفر به "قلعه ایرج"

در نزدیکی شهر پیشوای ورامین و در کنار روستای جعفرآباد یکی از بزرگترین قلعه های خشتی جهان قرار گرفته است.قلعه ایرج که بعضی ها به آن قلعه گبری ورامین نیز می گویند به شکل مستطیل و در ابعادی به طول 1440 , عرض 1280 متر ساخته شده است.

متاسفانه امروزه از بنای قلعه فقط حصار آن باقی مانده است.حصار اصلی دارای چهار دروازه بوده که امروزه فقط دروازه اصلی آن که در شمال شرقی قلعه بوده همچنان پابرجاست.ضخامت دیوارهای حصار قلعه را بین 17 تا 22 متر تخمین زده و ارتفاع حصار را تا 16 متر نیز بیان نموده اند ولی امروزه بلندترین قسمت حصار تقریبا" 12 متر ارتفاع دارد.ضخامت زیاد دیوارهای قلعه این اجازه را می داده است تا جهت سرکشی به نقاط مختلف قلعه از ارابه های جنگی استفاده شود. 

دیوارهای قلعه با گذشت سالها هنوز پابرجا هستند هرچند از گزند باد و باران در امان نمانده اند.

اطاقکی که کاربری آن نامشخص است شاید محلی بوده برای استراحت و یا شاید محلی برای عبادت.

حصار قلعه و عظمت آن که مایه فخر هر ایرانی میهن دوستی می باشد.

براساس لایه نگاری های صورت پذیرفته مشخص  گردیده تاریخ ساخت قلعه به دوره ساسانی باز می گردد .نکته جالب اینکه در گمانه زنی ها شواهدی کشف شد مبنی بر اینکه این قلعه از سوی افرادی برای سکونت ساخته شده ولی به دلایل نامعلوم تمامی برجهای قلعه را با خاک پوشانده و ار آن خارج شده تا روزی به آن برگردند ولی این امر هرگز صورت نگرفته است.

 

و طاقی که هنوز پابرجاست همچون خاطرات پیشینیان اهوارائی مان.

و حصارهای ضلع شمالی قلعه پابرجا و استوار چون عزم سازندگان.

همچنین با کاوشهای بعدی خندقی به ضخامت 30 تا 50 متر و به عمق 6 متر در زمین های بیرونی حصار پیدا شد که شوربختانه به جهت انجام کشاورزی و زراعت پر گردیده است. 

 

بر فراز حصار قلعه تا کرنشی کنیم بر آنانی که بودند و امروز یادی از آنها باقی مانده است.

و خشتهائی که ما را با خود می برند به روزگاران کهن تا کمی بر خود و گذشته خود بیندیشیم. 

طاقی هنوز استوار تا باشد درسی از سرزمین مردمان آریائی.

از بزرگترین کشفیات باستان شناسی صورت پذیرفته در این قلعه،کشف اطاقی مستطیل شکل به ابعاد 2.5 در 5 متر می باشد که با خشتهائی سنگ فرش شده است.همچنین در این قلعه پنج اثر مهر نیز کشف گردیده که یکی از آنها دارای نقش یک پرنده است.

 

و خشت بر خشت نهادند تا بسازند میهنی آباد.

و دروازه ای برای عبور از حال به گذشته تا در برابر همت مردمان سرزمین اهورامزدا سر تعظیم فرود آوریم.

بلندترین نقطه باقی مانده حصار با ارتفاعی حدود 12 متر.

در وندیداد که یکی از متون مذهبی زرتشتیان است آمده:"اهورامزدا گفت آفریدم قلعه ای چهارگوش با نام وارنا".به باور برخی از کارشناسان و متخصصان تاریخ ایران باستان،منظور از دژ وارنا همان قلعه ایرج است. 

 

 

 

 

 

 

/ 33 نظر / 68 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شیدا

سلام فوق العاده بود ... آفرین به پشتکار و همت شما[گل]

پروانه

سلام مطلب وعکسهاتون زیبا بود و خوندنی. ممنون شاد باشی و سربلند

پویا

درود دوست گرامی سپاس از تلاش زیباتون مطلب جالبی نگاشتین همیشه شاد زی [گل]

مریم

سلام روز خوش ... خوب خودت که دیر به دیر آپ میشی حالا چرا دیر به ما سر میزنی ....[ناراحت]

ستاره

سلام واقعا باید بهتون تبریک گفت که با تمام سختی های زندگی به چیزی عشق میورزید و کاری رو انجام میدید که خیلی ها شاید درحسرتش باشن البته شما با تمام دست و دلبازی تجربه هاتونو در معرض نمایش میذارین ممنونم[گل]

شادی گنجی

سلام ممنون بخاطر معرفی این قلعه. اونقدر به تهران نزدیک هست که با سفری یکروزه می شه به دیدنش رفت. شب و روزتان خوش

پری

خیلی ازتون ممنونم. انشالله سال پر از شادی و آرامشی داشته باشین.

افسون

سلام مرسی که بهم سر زدید.[گل] با اسم خودتون لینکتون میکنم.

مسعود عبدی

سلام یه بار این اصطلاحاً تل خاک را دیدم و متوجه شدم که آثار باستانی است. نه تابلوئی و نه هیچی. قسمت جنوبی اش همه خانه و مغازه و قسمت شمالی اش زمین کشاورزی. در قسمت غربی اش یک پادگان نظامی. محلی ها میگفتند که تا آتشکده ری ادامه دارد از زیر زمین. برایم خیلی جالب بود و جالب تر اینکه زحمت یه نیمه کاتالوگ را شما کشیده اید . ممنونم.