موزه ایران باستان(1)

در دل شهر تهران و در میان یادگارهای به جا مانده از تهران قدیم در ابتدای خیابان 30 تیر یکی از گنجینه های نفیس و معنوی کشور اهورائی ایران قرار گرفته است.

موزه ایران باستان

 

موزه ایران باستان با قدمتی بالغ بر 70 سال با دارا بودن بیش از 300000 شئ با ارزش و با زیربنائی به مساحت 20 هزار متر مربع بزرگترین گنجینه اشیاء باستانی ایران به شمار رفته و به علت تنوع اشیاء از معتبرترین موزه های دنیا می باشد.

 پیشنهاد ایجاد مکانی به نام موزه اولین بار توسط مرحوم مرتضی قلی هدایت ملقب به صنیع الدوله مطرح گردید و پس از آن در سال 1295 هجری شمسی همزمان با تاسیس وزارت معارف و صنایع مستظرفه در ایران،اولین موزه به معنای اعم آن به نام موزه ملی به همت مرتضی قلی خان ممتازالملک با دارا بودن 270 قلم شیء در یکی از اطاقهای مدرسه دارالفنون برپا گردید.پس از مدتی آثار تاریخی این مجموعه به تالار آئینه در عمارت مسعودیه منتقل گردیدند.

ساختمان موزه ایران باستان به سبک معماری ایرانی با سر در ورودی مشابه ایوان بلند طاق کسری متعلق به دوره ساسانی و با آجرهای قرمز رنگ بر اساس طرح یک مهندس معمار فرانسوی و با معماری حاج عباس قلی معمارباشی در سال 1314 هجری شمسی آغاز گردید و پس از گذشت 2 سال به بهره برداری رسید.

در داخل این موزه اشیاء بسیار نفیسی جهت بازدید علاقه مندان قرار گرفته است.

 

این گلدان زیبا که در بالا عکس اون رو می بینید،گلدانی است که از شهر سوخته در استان سیستان و بلوچستان کشف شده است.نکته جالب درباره این گلدان اینکه برابر تصاویر منقوش بر روی آن،بر روی این گلدان اولین نقاشی متحرک(انیمیشن خودمون) نقش بسته است که مشتمل است بر پریدن یک بز جهت خوردن برگ از درخت.فراموش نکنید که این گلدان مربوط به حدود 5000 سال پیش می باشد.

 

این هم تصویر همون نقاشی متحرک می باشه که در نوع خودش بسیار جالبه.

 

نمونه پارچه های یافت شده از شهر سوخته با قدمتی حدود 4500 سال.

در مورد شهر سوخته رازهای بسیاری هنوز سر به مهر مونده که امید است با گذشت زمان این اسرار یک به یک کشف بشوند ولی فقط همین یک نکته رو در نظر داشته باشید بر اساس اظهارات بسیاری از باستان شناسان اکنون دیگر نباید بین النهرین را گهواره تمدن نامید بلکه تاریخ اصلی بشریت را باید براساس شهر سوخته از ابتدا تصحیح کرد. 

/ 0 نظر / 7 بازدید