خوش به حال طرف!!!!!

مجلس با شکوهی است.دور تا دور اطاق بزرگ عمارت بزرگان طایفه در کنار هم قرار گرفته اند.در دست هر کدام چپقی قرار دارد.چپقهائی که با نقش و نگارهای مختلف به خصوص تصاویر شکار مزین شده اند تا نشانگر شخصیت صاحب خود باشند.در میان جمع ریش سفیدان،جوان خوش بر و روئی نشسته است.به نظر می رسد این جوان امشب کانون توجه جمع باشد.سر بر زیر دارد.شاید شرم دارد از اینکه در چشمان پدر نگاه کند.همه منتظر هستند تا چیزی بگوید.

در اطاقی دیگر زنان،دختر جوانی را دوره کرده اند.هر کس در گوشش چیزی می گوید ولی ظاهرا" دختر هنوز به آنچه مقرر کرده اند راضی نیست.فکر می کند اگر باید جواب را بگوید،می بایست مهریه بهتری را طلب کند.آهسته در گوش دایه خود چیزی می گوید.پیغام گوش به گوش و دهان به دهان به جمع مردان می رسد.

جوان که از شرط دختر باخبر می شود،ناگهان سر برمی آرد.ابتدا نگاهی به چشمان پدر می اندازد و با صدای رسائی فریاد می زند"ارگ.نیمی از ارگ را نیز مهریه اش قرار می دهم".

در اطاق زنان ولوله ای به پا می شود.دختر با چشمانی که از خوشحالی برق می زنند آهسته در گوش دایه خود نجوا می کند.دایه با خوشحالی کل می زند و زنان دیگر هم همراهیش می کنند.

لبخند بر چهره جوان می نشیند و صدای"مبارک باشد مبارک باشد" از هر گوشه شنیده می شود.

 در 5 کیلومتری جاده گلپایگان به تهران و در شهر گوگد،یکی از قدیمی ترین و دیدنی ترین بناهای این سرزمین قرار گرفته است بنائی موسوم به "ارگ گوگد". 

تاریخ و زمان ساخت این بنا را به چهار قرن پیش نسبت می دهند.واژه گوگد به معنی "گاو بزرگ" ترجمه شده است.این ارگ دومین بنای خشت و گل ایران از نظر وسعت و بزرگی می باشد. 

تنها سند مکتوبی که از این بنا موجود است حدود 150 سال پیش ثبت گردیده است که نشان می دهد نصف بنای ارگ توسط شخصی به نام "علیخان بختیاری"(همان جوان اشاره شده بالا) به عنوان مهریه به همسرش واگذار شده است.(قابل توجه آقایان و البته کسانی که معتقدند مهریه های آنچنانی فقط مربوط به این دوره است). 

ارگ گوگد در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته و در ساختمان آن وجود طبقات پائین و بالا نشانگر نظام طبقاتی در اجتماع آن روزگار می باشد به این صورت که استر و استربان در طبقه پائین و بازرگانان و افراد شاخص در طبقه بالا مسکن می گزیدند.

به اندازه این خمره سفالی و ابعادش خوب توجه کنید.بزرگی این خمره با توجه به دری که پشتش قرار گرفته قابل توجه است.

آخ که چه حالی می ده تو این خمره پر از چی توز طلائی باشه.بشینی جلوی ماهواره و ...... 

از این دژ در زمانهای صلح به عنوان کاروانسرا و در زمان جنگ یا حمله اشرار به عنوان دژ نظامی استفاده می شده است.سوراخ هائی روی دیوارهای مرتفع وجود دارد که از آن به عنوان سیستم امنیتی هشداردهنده استفاده می گردیده به این صورت که کبوترها را در این سوراخها اسکان می داده اند که شب هنگام با بیقراری و سر و صدای این کبوتران،متوجه ورود مهاجمین توسط قلاب و یا نردبان می شدند.

نام این وسیله "چون" است که در زمانهای گذشته جهت کوبیدن خرمن گندم استفاده می شده.  

فضای حیاط ارگ با انواع درختان تزئین گشته است که خستگی را از تن مهمانانش رفع کند ضمن این که حوض وسط حیاط ارگ که با کاشی های فیروز های تزئین شده است زیبائی حیاط را چندین برابر می کند.همچنین در این دژ چاهی عمیق حفر شده است که در زمان های محاصره وظیفه تامین آب ساکنان داخل ارگ رو بر عهده داشته.(عکس دوم)

وسیله ای موسوم به "جبر جیغ" که جهت جداسازی الیاف پنبه از پنبه دانه استفاده می شده. 

 نام این وسیله "رند" است.مورد استفاده اش هم مسطح کردن زمین های مزروعی بوده.

 این هم یک قپان سه پایه که جهت توزین اجناس به کار می رفته.

 اگه اشتباه نکنم اسم این وسیله هم "تقار" یا "تاقار" است.

دیواره های ارگ با بلندی هنوز سرپا هستند تا پذیرای مهمانان ارگ باشند. 

و دیر هنگام است که ارگ گوگد را با همه جاذبه هایش پشت سر می گذاریم.

 

پینوشت یک : راستش اخیرا" در محل کارم ترفیع پیدا کرده ام و یه جورهائی رئیس شده ام.اینه که مثل قبل وقت نمی کنم مطلب بنویسم یا به دوستان گلم سر بزنم که همینجا از همه دوستان عزیزتر از جونم معذرت خواهی می کنم.

پینوشت دو : خوشبختانه در محل کارم همکارانی دارم که یکی از یکی بهتر.واقعا" باید خدا رو هزاران هزار بار شکر کنم به خاطر این همکاران عزیز و مهربون که یار و یاور من در اداره کردن ادارمون هستن. به خصوص همکاری به نام خانم "ن" که با پیغامهایی که در وبلاگم می گذاره واقعا" من رو دلگرم می کنه.

پینوشت سه : راستش می خوام یک پست طولانی بگذارم با کلی عکس از جاهای مختلف ولی نمی دونم که کسی حوصله می کنه که ببیندشون یا نه!!!!!!!

/ 50 نظر / 95 بازدید
نمایش نظرات قبلی
روزگار چند رنگ

ممنون که به من سرزدید و پیغام گذاشتید. ترفیعتون رو تبریک می گم. امیدوارم در مقام ریاست دوست خوبی برای همکارانتون باشیدو موفقیت های بیشتر رو در کنار خانواده جشن بگیرید. مطلب زیبایی در مورد ارگ گوگد نوشتید که استفاده کردم.

شتاو

سلام آقامرتضی.دست شما درد نکنه. مثل همیشه بی نظیره. و چقدر هم بی نظیر شروع کردید...

تاتوره

قشنگ شروعش کردی با یک دل درگیر مطلبتو خوندم[لبخند]

شتاو

وای آقا مرتضی یادم رفت ترفیع رتبه تون رو تبریک بگم.ببخشید.انشالله همشه سربلند و پیروز باشید.مبارکه[گل] مجددا میگم عکسها بی نظیره

هومه

سلام ارگ را در سفری که به گلپایگان رفته بودم دیدم و از فضای آن خیلی خوشم آمد . ممنون بابت اطلاعاتی که داده بودید. برا پست بعدی هم باید منتظر شوم تا از قسمت های دیگرش پرده برداری کنید . ممنون که به وبلاگم سر زدید م نظر گذاشتید [گل]

فقط من !

سلام بار اول بود كه به وب شما اومدم. برام جالب بود. ايران رو متاسفانه خيلي نمي شناسم و وب شما فرصت خوبيه برام. كم كم باقي پست ها رو هم ميخونم . موفق باشيد[گل]

بهار

دوست عزیز بسیار پست جالبی است .. از این عمارت باشکوه و داستانش بسیار لذت بردم ... عکسها هم عالی هستند .. مرسی ار تلاش همیشگی خوبتان برای معرفی ایران زمین ...

MONIKA

سلام تشکر از عکس های زیباتون.

سلام ، ميخواستم از داستان زيبايي كه نوشته ايد در سايت ارگ گوگد استفاده كنم، با حفظ نام شما اگر اجازه بفرماييد