سفرنامه همدان(10)

ساعت حدود 8 صبح بود که همدان رو به سمت تهران ترک کردیم.قرار گذاشتیم در راه برگشت به تهران سری به برج های دوقلو خرقان بزنیم.پس از خرید نان داغ در آوج حدودا" 10 کلیومتر خارج از آوج برای صرف صبحونه نگه داشتیم.در یک محل زیبا که واقعا" کارت پستالی بود.ما از این عبارت برای توصیف مناظر هوش ربا استفاده می کنیم.

 

 

 

اون نقاط ریز در دوردست گوسفندانی هستند که در حال چرا هستند.

 

 

 

 

برای رسیدن به برج های دوقلو خرقان،می بایست در نزدیکی شهر آبگرم یک جاده آسفالته به طول 30 کیلومتر رو طی کنید.هنگام عبور به این کوه دو رنگ رسیدیم که بسیار عجیب بود.

 

 

 

 

حین عبور ار روستای طبلشگین یه عروسی هم به راه بود که مردان روستا به صورت محلی در حال حرکات موزون بودند.

 

 

 

 

 

 

برج های دوقلوی خرقان از جمله بناهای باقی مانده بسیار زیبا از زمان سلجوقیان می باشند.پلان برجها 8 ضلعی بوده و دارای گنبد و پوشش می باشند.فاصله دو اثر از یکدیگر 29 متر بوده و از بسیاری جهات شبیه یکدیگر می باشند.برج شرقی از برج غربی قدیمی تر است.تاریخ بنای آن سال 460 هجری قمری است و بوسیله معمار محمد بن مکی آل زنجانی ساخته شده است که دارای 11 متر قطر و 15 متر ارتفاع می باشد.برج غربی جدیدتر است و و تاریخ ساخت آن سال 486 هجری قمری بوده که توسط معمار ابوعلی مکی آل زنجانی بنا گردیده است.این برجهای دوقلو کاربرد مقبره داشته و به عنوان آرامگاه ساخته شده اند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پس از بازدید از این برجهای دیدنی به سمت تهران راه افتادیم.حدودهای تاکستان در یک محل زیبا که دارای رود زیبائی بود توقف کردیم.ناهار رو خوردیم و بعدش هم یک سره به سمت تهران حرکت کردیم و ساعت حدودا" 6 بعد از ظهر بود که به خونه رسیدیم و این چنین مسافرت همدان ما خاتمه یافت.

امیدوارم که سفرنامه همدون خستتون نکرده باشه.سعی کردم تا اونجا که امکانش هست نقاط دیدنی همدان رو براتون تعریف کنم.امیدوارم که در اینکار موفق شده باشم.

پس فعلا" خدانگهدار.

/ 0 نظر / 8 بازدید