کاشان ( تپه سیلک)

هر چند که قبلا" یک بار به کاشان رفته بودم ولی اون بار اونقدر هول هولکی بود که فقط وقت شد بریم به دیدن باغ فین.(هر وقت اسم باغ فین می یاد،ناخودآگاه یاد سریال امیر کبیر و بازی درخشان آقای سعید نیکپور می افتم). 

ولی تعطیلات تهران به دلیل آلودگی هوا فرصت خوبی بود تا یکبار دیگه به این شهر بریم.توی این سفر قصد داشتیم از 2 محل دیدن کنیم.اول تپه باستانی سیلک و دوم (دومی بمونه برای پست بعدی - خیلی بدجنسم نه -)

ما هر وقت می خوایم بریم سمت جنوب و از اتوبان قم - کاشان عبور کنیم طوری برنامه ریزی می کنیم که برای صبحونه یک جای به خصوصی توقف کنیم.

 

همیشه ما اینجا رو برای خوردن صبحونه انتخاب می کنیم.آب روان توی جوی (که البته کمی تا قسمتی تمیز است) یه جورهائی اشتهای ما رو بیشتر می کنه.

 

و این مزرعه سبز در میان کویر و هوایی بس طرب انگیز (بهتره تا شاعر نشدم برم سراغ بقیه مطلب)

محوطه باستانی سیلک شامل دو تپه شمالی و جنوبی به فاصله 600 متری از هم و دو گورستان الف و ب است.گورستان الف با قدمت 3500 ساله در 200 متری جنوب تپه جنوبی قرار داشت که امروزه بر آن بلوار 24 متری امیرالمومنین کشیده شده است ( خسته نباشند با این شاهکارشون) و گورستان ب نیز با قدمت 3000 ساله در زیر باغها و زمینهای کشاورزی ضلع غربی تپه جنوبی قرار گرفته است ( چه محصولاتی می دهند این باغها و زمین های کشاورزی).

 

این تپه باستانی با قدمتی در حدود 8000 سال دارای شاخصه هائی همچون یکجانشینی،مدنیت و معماری در تپه شمالی،کوره های سفالگری و ذوب فلزات و بکارگیری روشهای نوین خانه سازی در تپه جنوبی و ظروف شاخص مشکوف از فبرستان الف و ب می باشد.در مورد این تپه باستانی نامهای مختلفی به کار می برند.بعضی آن را سیلک به معنی کارگاه سفال و یا سفال شکسته می نامند.جنوبی ها به آن سی الک می گویند و کاشانی ها به آن سی اله (بر وزن پیاله) می گویند.همچنین به این تپه باستانی سی الگ نیز گفته می شود.(ما که همون سیلک رو می گیم که راحت تره).

 

خمره سفالی مربوط به اوایل دوره پارتها(اشکانیان)

 

استخوانهای باقی مانده از یک مرد که به علت ریزش سقف 5500 سال پیش از دنیا رفته.

 

استخوانهای باقی مانده ار یک دختر 10 ساله که 5500 سال پیش به علت ریزش سقف از دنیا رفته(طفلکی).احتمالا" با تصویر بالا یک پدر و دختر بوده اند.

 

آجرهای خشتی بناهای تپه با قدمتی حدودا" 3000 سال.

 

کاوشهای صورت پذیرفته به خوبی مشخص می سازند که تمدنهای گوناگونی در این تپه زندگی می کرده اند.

 

نمای تپه از روبرو با داربستهائی که جهت جلوگیری از تخریب بیشتر بر آن نقش بسته اند.

 

و روزنه ای بر فرار از 3000 سال پیش به قرن 21.

 

منظره شهر کاشان از فراز تیه سیلک.

مسیر ویژه ای با الوار جهت عبور بازدیدکنندگان تهیه دیده شده است.همچنین در کنار این محوطه فضای کوچکی نیز به عنوان موزه جهت نمایش اشیائی که در کاوشهای تپه سیلک یافت شده اند،در نظر گرفته شده است.

 

سر قوچ سفالی  با نقشهای بسیار ظریف که به سختی می توان باور کرد که عمری 3000 ساله دارد.

 

آجرهای تزئینی با قدمتی 3000 ساله.نقش و نگارهای روی این آجرها واقعا" شگفت آور هستند و نمایشی هستند از هنرمندی نیاکان ما.

 

ظروف سفالی با نقاشی های روی آن.من که برام خیلی سخته باور کنم این ظروف مربوط به 6000 سال!!!! پیش باشن.

 

گردنبند مربوط به 3000 سال پیش.

این یعنی اینکه از زمتنهای بسیار دور هم خانم ها به فکر زیورآلات بوده اند و خرید گردنبند و گوشواره و نمی دونم چی چی فقط مربوط به زمانهای اخیر نبوده.

/ 38 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اکرم

سلام آقا مرتضی چی نوشتم که دلخور شدید ممنون که بهم سر میزنید [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] این گلها بخاطر اینه که دلخور شدید وبگید موضوع چیه بای [خداحافظ]

اکرم

سلام آقا مرتضی چی نوشتم که دلخور شدید ممنون که بهم سر میزنید این گلها بخاطر اینه که دلخور شدید وبگید موضوع چیه بای

اکرم

سلام آقا مرتضی چی نوشتم که دلخور شدید ممنون که بهم سر میزنید [گل][گل][گل] این گلها بخاطر اینه که دلخور شدید وبگید موضوع چیه بای

شهریار

سلام و دورد از اینکه به وبلاگ حقیر زدی سپاسگزارم به امید سفری به همراه شما ارادتمند شهریار

مریم

سلام [لبخند] ببشخید که دیر شد جواب کامنتتون. ممنونم، البته جشن نگرفتیم، خب محرم بود و شب 7 سیدالشهدا. شب یلدا شب هفت حسیـــن (علیه السّلام) است شب هفت حسین (علیه السّلام) آن نور عین است ز انصـــــاف و مــــــرود دور دور است بود زینب (سلام الله علیها)، اسیر خصم قرآن ســـــر قاری قرآن در تنــــــــور است

پروانه

سلام دوست گرامی خوب که دقت کنیم می بینیم هر نقطه از ایران ما دارای تاریخ و آثاری است مختص به خودش. ممنون از عکسها و دست نوشته هاتون. سربلند باشید و پایدار

rain

چه جالب البته اگه این چیزا رو نبینیم باید تعجب کنیم ممنون از نظرتون آپم با : خشم خدا

قاصدک

سلام دوست من خوشحالم که سر زدی در اولین فرصت به این جا خواهم رفت سربلند باشی

با وجود اینکه خودم باستان شناس هستم مقالتون رو تایید میکنم خوب بود مرسی