رند شیراز

اگه امروز به تقویم نگاه کنید می بینید که امروز 20 مهرماه روز بزرگداشت حافظ شیرازی نامگذاری شده.هرچند که به عقیده من برای حافظ نه یک روز بلکه باید یک هفته نامگذاری بشه تا بتونیم به نحوی از این شاعر پرآوازه که به حق استاد مسلم غزل فارسی است تجلیل کنیم.

                                                                            شعر حافظ همه بیت الغزل معرفت است

                                                                           آفرین بر نفس دلکـــــــش و لطف سخنش

غزلیات حافظ در پشت استفاده مداوم از کلمات می و معشوق نکات ریز عرفانی در خود جای داده است و اصولا" روح حافظ بلندتر از آن است که خود را درگیر می و معشوق نماید ولی چه فایده که شوربختانه عده ای حافظ را یک علاف عاشق نامیده اند که از استعداد ناب خود در جهت غیراخلاقی استفاده نموده است.

 

عکسی قدیمی از آرامگاه حافظ

                                                                             بر سر تربت ما چون گذری همت خواه

                                                                             که زیارتگـــــــه رندان جهان خواهد بود

 

ظریفی می گفت در همه خونه های ایرونی بعد از کتاب قرآن یک جلد از دیوان حافظ وجود داره که در شب یلدا برای حافظ خونی استفاده می شه و در بقیه روزها برای گرفتن فال راستی شما هم تو خونتون دیوان حافظ دارید؟

/ 7 نظر / 4 بازدید
faride

گر چه پیرم تو شبی تنگ در آغوشم کش تا سحرگه ز کنار تو جوان برخیزم روز مرگم نفسی مهلت دیدار بده تا چو حافظ ز سر جان و جهان برخیزم

faride

تغييراتي كه در وبلاگتون داديد عاليه. ممنون

هانیه

حافظ یه پیامبر بود اما پیام هاش رو در پس پرده ی شعر می گفت خدا کنه ازش عرفان یاد بگیریم نه باهاش فال بگیریم

ساراخانم

سلام.. تفال به حافظ که بد نیست.. خوب همین آقا مرتضی واسه دوستمون تفال زده.. هرکس به اندازه وسع خود از چیزی یا کسی بهره می گیرد.. یک نفر عارف از عرفان حافظ کمک می گیره بالاخره آدمایی مثل من هم به بهانه تفال از روح اشعار حافظ برای تسلای روح خود استفادده میکنند

مهدیه

کس چو حافظ نگشاد از رخ اندیشه نقاب تا سر زلف سخن را به قلم شانه زدند یاد این افتخار بزرگ ایرانیان تا همیشه تاریخ ، جاودان باد!

الهام

سلام.ممنون از حضورت[لبخند]

غزل

سلام - خیلی خوشگل مینویسید - این عکس قدیمی مقبره حافظ واقعاَ تاثیر گذار بود برای من - فقط نمیدونم این همون مقبره اولیه هست یا بازسازی شده ؟