سیاه چون زغال

 غارها از دیرباز برای انسانها محلی بوده اند سخرانگیز و حادوئی

بدون شک بشر اولیه در اولین برخورد با غارها آنجا را محیطی ترسناک و البته پر رمز و راز دیده

کشور عزیز ما هم از البته از این شگفتی زیبای خلقت به دور نبوده و وجود غارهای زیبا و سحرانگیز  همچون غارهای علیصدر،کتله خور،قوزی قلعه و....  که معروفیت حهانی دارند باعث شده تا سرزمین ما به عنوان یکی از بهشت های گردشگردی برای غارنوردان محسوب بشه.

حالا شما دوستان گلم رو دعوت می کنم تا همراه من به دیدن یکی از غارهای زیبای کشور اهورائی مان بیائید،غاز زیبای "دربند مهدیشهر".

 

غاز ریبای دربند در ارتفاعات دربند و در دامنه کوه لهرد و در قسمت شمالی شهرستان مهدیشهر استان سمنان قرار گرفته است.بعضی سن این غار را 140 میلیون سال و بعضی دیگر سن آن را 120 میلیون سال تخمین زده اند.ارتفاع غار ار سطح آبهای آزاد 2000 متر و ارتفاع دهانه غار از پای کوه 300 متر است.

طول این غار برابر با 114 متر،عریض ترین قسمت آن 36 متر و بلندترین نقطه سقف آن در حدود 30 متر بوده که در نوع خود بی نظیر است.  

بلندترین استالاکمیت آن با ارتفاع 14 متر در بین تمام غارهای موجود در ایران واقعا شگفت انگیز است. در انتهای غار نیز خوضچه بسیار کوچکی وجود دارد که سطح آب موجود در آن بسیار کم است.

 این غار از نوع غارهای آهکی همانند غار علیصدر همدان می باشد. 

 بررسی های صورت پذیرفته در این غار نشان می دهد که این غار در گذشته های دور محل سکونت انسانها بوده است.البته در داخل غار به علت استفاده از آنش،تمام تقاط غار با لایه ای از دوده پوشیده شده است به نحوی که با دست زدن به هر سطحی در داخل غار فورا با دستان سیاه خود مواحه خواهید شد.(اصلا توصیه نمی کنم که امتحان بکنیدنیشخند) 

منظره پائین کوه از ورودی غار.ساختمانی مه در پائین می بینید هتل سنگسر نام دارد.

خوشبختانه به همت شهرداری مهدیشهر پلکانی بر روی دامنه کوه نصب شده است که شما را تا راه ورودی به غار همراهی می کند. 

 و این هم سوغات ما از این سفر.دل همگی آببببببببببببب خندهخنده

 

پینوشت : یه توصیه شکمانه

در سفر به شهرستان مهدیشهر "نان پیازی" رو تست کنید بخصوص اگه داغ باشه!!!!چشمک

/ 19 نظر / 88 بازدید
نمایش نظرات قبلی
افت و خیز !

شما با اساتید محترم که از اطلاعات علمیشون در سفرهاتون استفاده میفرمایید ، شدید 70 میلیون نفر ... حالا ببینید ما با کیا شدیم 70 میلیون نفر که با چند تا برگه دل مردم رو آب میکنن ... انگار رفتن دیدن دریاچه سوئیس[زبان]

شتاو

سلام داداش خوبید؟ چه خبرا؟ درسفرید یا در حضر؟! هرروز میام که سفرنامه جدیدی رو بخونم اما دریغ[دلشکسته]

افت و خیز !

من هر بار باید بیام اینجا و بگم کامنت من کو ؟ آخرین کامنت من کوش ؟ چرا ما امنیت کامنتی نداریم خب ؟؟! اصلا کامنتمو پی بدین لطفا[قهر]

مه سو

نوش جان باید غار قشنگی باشه...

آوای تنهایی

سلام دوست خوبم.صبح پنج شنبتون به خیر و نیکی.مطلب جدید نمیزارین که در موردش باهاتون صحبت کنیم.[چشمک] فکر کردم پرشین بلاگ خوب شده،ولی بدتر شده،دیگه عکساتونو نشون نمیده[قهر]

ترانه

جالب بود دلمونم حسابی آب شد...

پریسا شین

من این عکس آخریه را خیلی دوست دارن [نیشخند]

فاطمه

من الان روزم و این عکسو دیدم :| واقعا که! با احساساتِ جوانانِ این مرز و بوم بازی میکنین!! هععیی افسوس! افسوس [افسوس] [خنده]

الهام

تبریک میگم مطالب وبلاگت خیلی جالبه. عکس ها هم بسیار زیبا بود. موفق باشی دوست عزیز. یا علی

هومان

شبیه غار نخجیر اهکی تو نراق میمونه دوست داشتی نویسنده وبلاگ منم باش خوشحال میشم