موزه ایران باستان(3)

شاید هیچ دوره تاریخی در میان مردم ایران زمین به اندازه دوران امپراطوری هخامنشیان مایه غرور و افتخار نباشه دورانی که به گفته بسیاری از باستان شناسان در آن بزرگترین امپراطوری تمام تاریخ تشکیل شده است که البته مجد و عظمت این امپراطوری در محوطه باستانی تخت جمشید به زیبائی قابل رویت و مورد تحسین همگان می باشد.

در موزه ایران باستان اشیاء بسیار نفیسی از تخت جمشید نگهداری می شوند که عکس چندتائی از اونها رو برای امروز در نظر گرفته ام.

 

سنگ نگاره ای که حدس زده می شه مربوط به داریوش بزرگ باشه که بسیار زیبا تراشیده شده به خصوص بر روی شمشیری که در دست سومین نفری که پشت پادشاه ایستاده قرار داره.

داریوش بزرگ از جمله مقتدرترین و کاردان ترین پادشاهان تمام تاریخ ایران بوده است.کارهای مختلفی به ایران پادشاه بزرگ منتسب است از جمله ایجاد پیک های پستی،راه شاهی،ضرب سکه و بیشمار کارهای ارزنده دیگه.

 

تندیس داریوش بزرگ

سالها پیش و به هنگام حفاری در شهر شوش نیم تنه ای کشف شد که با ترجمه متون نوشته شده بر روی آن مشخص شد که نیم تنه متعلق بوده است به داریوش بزرگ.این نیم تنه که از جنس سنگ سیاه تراشیده شده ،برابر مستندات در مصر درست شده و سپس با حمل به ایران در کاخ داریوش بزرگ در شوش نصب شده است.بر روی پایه سنگی نیم تنه تصاویر 24 ملتی که زیر فرمانروائی ایران در زمان داریوش بزرگ زندگی می کرده اند با لباسهای محلی آنها به زیبائی نقش بسته است.بر روی لباس مجسمه این جملات به سه زبان نوشته شده اند:

"خدای بزرگ است اهورامزدا،که این زمین را آفرید،که آن آسمان را آفرید،که مردم را آفرید،که شادی را برای مردم آفرید،که داریوش را شاه کرد.

این پیکره سنگی،که داریوش شاه دستور دارد در مصر ساخته شود،از آن جهت،که از این پس هر که آن را دید بداند که مرد پارسی مصر را در دست دارد.

من،داریوش،شاه بزرگ،شاه شاهان،شاه کشورها،شاه در این زمین بزرگ،پسر ویشاسپ هخامنشی.داریوش شاه گوید،اهورامزدا بپا یاد هر آنچه کرده شد."

این مجسمه با ارتفاع 41/2 متر بزرگترین شیء سه بعدی باقی مانده از دوران هخامنشیان است که تاکنون کشف شده است.متاسفانه سر مجسمه از بین رفته است.

 

نقوش حجاری شده ملل تحت فرمان بر پایه سنگی مجسمه داریوش بزرگ.

 

راه پله کاخ تچر در تخت جمشید.این کاخ،کاخ اختصاصی داریوش بزرگ بوده است.

 

تندیس سر انسان کشف شده در تخت جمشید.

 

 

 

 

 

/ 2 نظر / 61 بازدید
آرزو

سلام دوست خوب از اینکه وبلاگ به این مفیدی و خوبی داری ممنون من که خیلی استفاده کردم چه فایده که تاریخ رو از کتاب دبستان و راهنمایی حذف می کنند تاریخ رادمردان ایران ، هخامنشیان کسانی که ایران و ایران کردند واقعا جای تاسف دارد. [گل]

faride

سلام مرسی که سر زدی. عجب توضیح و تشریحت کامل درباره موزه ایران باستان دادی. من آپ کردم و عکسهای کل وبلاگ رو گذاشتم. تشریف بیارید.