مختارنامه

دیشب اولین قسمت سریال مختارنامه جدیدترین کار آقای داود میرباقری از تلویزیون پخش شد.این مجموعه سعی دارد تا زندگی نامه مختار بن ابی عبید ثقفی معروف به مختار ثقفی را به تصویر بکشد.مختار ثقفی به خونخواهی امام حسین(ع) و یاران باوفایش قیام نمود و با دستیابی به قاتلان شهیدان کربلا آنها را به سزای اعمال پلیدشان رساند.

در خصوص دلایل مختار جهت قیام کردن فرضیه های متفاوتی وجود دارد.برخی وی را فرد سودجوئی دانسته که از حادثه کربلا جهت به قدرت رسیدن سوء استفاده کرده و برخی دیگر وی را فردی دوستار خاندان اهل بیت شناخته که با کشتن قاتلان شهیدان کربلا دلهای خاندان رسالت و مسلمین را شاد نموده است.

قیام مختار با هر نیتی که صورت پذیرفته باشد به جهت اینکه قاتلان اباعبدا...(ع) و یارانش را به هلاکت رساند بسیار دلنشین است و به همین دلیل است که زیارت قبر وی و درود بر او سفارش شده است.

البته نباید از یاد برد که در قیام مختار ایرانی ها نقش بسیار مهمی را بر عهده داشته اند و به عنوان بازوی قدرتمند مختار عمل کرده اند که امیدوارم به این نقش اساسی ایرانیان در سریال مختارنامه به خوبی پرداخته شده باشد.

مختار ثقفی سرانجام در 14 رمضان المکرم سال 67 هجری قمری در سن 67 سالگی به درجه رفیع شهادت نائل آمد.مزار وی در رواق راهرو مرقد مطهر مسلم بن عقیل در کوفه می باشد.

     

/ 6 نظر / 23 بازدید
faride

سلام دوست عزیز مطلب خوبی بود. ممنون[لبخند]

ساراخانم

سلام.. اگر واقعا انتقام شهدای محرم 61 هجری گرفته شده و قاتلین آنها به سزای اعمالشان رسیده اند.. تکرار این همه مصیبت و عزا در هر محرم و صفر برای چیست؟

پروانه

سلام خیلی دوست داشتم مختارنامه رو از اول دنبال کنم ولی متاسفانه اصلا نفهمیدم که چه روزی قرار پخش بشه اما شما خوب توضیح دادین راستش اصلا شناختی از مختار نداشتم ممنون از اطلاعاتتون. من هم شما رو لینک کردم. [لبخند]

سمیرا

کاش وقت دیدن فیلم و سریال داشتم من اصلا اینقدر کار دارم که شاید هفته ها تلویزیون روشن نمیکنم !

leila

dastet dard nakone .

مينا

آقاي نوروزي همه مطالب آموزنده ،لطيف وتاثير گذار هستند بابت آهنگ آرومتون ممنون ،back round خيلي زيباست ،همچنان منتظر مطالب زيباي شما هستيم