میرزا کوچک خان جنگلی

سلام.خوبی.خوبم

امروز چهارشنبه مورخ 11/9/88 مصادف است با هشتاد و هشتمین سالگرد شهادت غیور مردی از سرزمین طبرستان،مردی که اسوه تقوا و شجاعت بود.مردی که نجابت را معنی کرده بود مردی از تبار پاکان،میرزا کوچک خان جنگلی.

 

 

اغلب ما با این شخصیت به واسطه سریالها و فیلم هائی که از زندگی این بزرگ مرد تهیه شده آشنا هستیم و صحنه های زیبائی از آنها را به یاد داریم.برای خود من صحنه ای که میرزا می خواهد همسر خود را برای ادامه دادن مبارزه ترک کنه و از قصد خود برای طلاق دادن همسرش را مطلع می کنه و همسر میرزا با اصرار فراوون از میرزا می خواد که این کار را نکنه و جملات زیبا و عاشقانه ای که در این میان رد و بدل می شه واقعا" به یاد موندنی ست.

 

 

 

همیشه وقتی که به یاد می آرم دوستان نزدیک میرزا چگونه بهش خیانت کردن و اون رو میون لشگری از دشمنانش تنها گذاشتن یه جورهائی دلم می گیره.دوستان خیانتکاری که هیچ کدوم عاقبت خوبی پیدا نکردن.

این رادمرد بزرگ میهن سرانجام در یازدهم آذرماه سال 1300 هجری شمسی به شهادت رسید و سر از بدن پاکش جدا کردند تا بدن در رشت دفن شود و سر در تهران ولی بعدها سر میرزا به رشت منتقل شد تا در کنار بدن بیجان صاحبش جا گیرد.

 

 

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی هم اکنون در محله سلیمان داراب رشت قرار دارد.هنوز هم هستند مردان پیری در خطه شمال که نام میرزا رو با احترام  می برن و خاطرات زیبائی از این مرد وارسته دارند.

روحش شاد.

 

 

 

/ 0 نظر / 67 بازدید