غار کتله خور(1)

روز پنج شنبه 26/2/89 ساعت حدودهای یک بعد از ظهر بود که  با تشکیل یک گروه ده نفره از دائی ها و پسر دائی ها راه افتادیم به سمت غار کتله خور در استان زنجان.

غار کتله خور در فاصله 165 کیلومتری جنوب غربی شهر زنجان و در دامنه کوه ساقیزلو قرار گرفته است.این غار دارای قدمتی برابر با 30 میلیون سال می باشد.جهت رسیدن به این غار می توان از مسیر آسفالته زنجان - سلطانیه - خدابنده - گرماب و یا از طریق مسیر زنجان - بیجار - گرماب و همچنین از طریق مسیر همدان - کبودرآهنگ استفاده نمود.از اونجائی که ما از طرف مادری اصلیتمون زنجانی و سلطانیه ای هست،تصمیم گرفتیم از مسیر سلطانیه بریم.

در خصوص وجه تسمیه کلمه " کتله خور"  روایتهای متفاوتی وجود داره.معانی مختلفی از جمله تپه خورشید - روستای بدون خورشید و غیره به آن گفته شده ولی نکته اینکه کلمه "کتله" یک واژه ترکی به معنی پستی و بلندی و ناهمواری های داخل غار بوده و کلمه "خور" به معنی راحتی و آسانی است که روی هم رفته "کتله خور" به معنای پستی و بلندی های راحت و دنج می باشد. 

خوشبختانه به برکت باران فراوانی که امسال در اکثر نقاط کشورمان شاهد بودیم که البته جای شکر فراوان داره،در مسیر به هر گوشه ای که نگاه می کردیدم،سبز بود و سبز.حدودهای ساعت چهار و نیم بود که تو یه جای قشنگ نگه داشتیم برای خوردن نهار!!!پس از یک ساعتی استراحت دوباره راه افتادیم به سمت غار.توی راه،آفتاب دیدیم،باران دیدیم و البته تگرگی که مسیر رو کاملا" سفیدپوش کرد اونهم در آخرهای اردیبهشت ماه.القصه ساعت تقریبا" هشت شب بود که به مقصد رسیدیم.از قبل می دونستیم که نزدیکی های غار سوئیت هائی جهت اقامت گردشگران درست کردن.دو تا سوئیت گرفتیم که تقسیم شد بین خانوم ها و آقایان که در هر کدوم 5 نفر جا گرفتن.نکته اینکه سوئیت های یک خوابه شبی 20 هزار تومان و دو خوابه شبی 25 هزار تومان قیمت داشتن.پس از صرف شام هم ساعت 12 شب راه افتادیم برای پیاده روی شبانه.متاسفانه هوا ابری بود و امکان دیدن آسمان پرستاره وجود نداشت که این نکته بیشتر برای یک گروه ستاره شناس باعث حسرت بود.

 

  

ورودی غار کتله خور

جهت بازدید از غار هر یک ساعت به یک ساعت گردشگران به همراه یک یا دو راهنما به داخل غار هدایت می شوند.بازدید از غار حدود یک تا یک و نیم ساعت طول می کشه.  

 

 مسیر ورودی گردشگران

گفته می شود این غار یک غار هفت طبقه بوده که برابر بررسی های صورت گرفته و بر اساس گمانه زنی ها،طبقه چهارم آن به غار علیصدر همدان متصل می باشد!!!

 

مسیر غار به سمت طبقات زیرین که فعلا" قابل دسترسی نمی باشد.

 

در داخل غار مناظر زیبائی وجود دارد که به مدد تخیل گردشگران نامهای زیبائی بر روی آنها گذاشته شده است.

 

سنگ خارا با نیم رخ انسان

 

کریستالهای زیبا در سقف غار

 

 

یکی از عجایب بسیار دیدنی غار.مرد مومیائی

/ 4 نظر / 5 بازدید
سحر

سلام روز بخير...خواستم ازتون دعوت كنم يه سرتشريف بيارين وبلاگ من تازه آپ كردم منتظرتون هستم Loading... ████▒▒ 10% Loading... ████▒▒ 20% Loading... ████▒▒ 30% Loading... ████▒▒ 40%ِ Loading... ████▒▒ 50% Loading... ████▒▒ 60% Loading... ████▒▒ 70% Loading... ████▒▒ 80% Loading... ████▒▒ 90% . . . . . . آپـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــم!!!!!!!!

faride

سلام دوست عزیز خوش به حالتون این جور که از نوشته هاتون پیداست جای خیلی خوبی باید باشه. حتما تو برنامه ام این غار رو می زام که با بچه ها بریم. ممنون دوست عزیز به خاطر وبلاگ خوبت و به خاطر آپ بودنت.

سمیرا

سلام من این غار رو 4 سال پیش دیدم به نظرم یکی از زیباترین غارهای ایران و جهانه

سارای

سلام آقا مرتضی عکسهای خیلی قشنگی بود من فقط غارهمدان رو دیدم غار علیصدر دوست دارم این غارو هم ببینم